Prawo do zachowku jest prawem osób najbliższych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy (małżonek, zstępni, rodzice), do żądania od spadkobiercy lub spadkobierców testamentowych zapłaty świadczenia w określonej wysokości.

Uprawnionym do żądania zachowku może być też sam spadkobierca powołany do dziedziczenia w testamencie, jeśli przypadający mu na mocy testamentu udział jest niższy ten, który przypadałby mu na mocy ustawy.

Wysokość zachowku wynosi z zasady ½  udziału spadkowego, który przypadałby przy dziedziczeniu ustawowym.

Udział ten może wynieść 2/3 wartości udziału spadkowego jeśli uprawniony do zachowku jest

– trwale niezdolny do pracy albo

– małoletni.

Nie wszystkie jednak ww. osoby będą uprawnione do otrzymania zachowku.

Nie otrzymają zachowku osoby:

– wydziedziczone w testamencie

– uznane przez sąd za niegodne dziedziczenia

– które odrzuciły spadek

– które zrzekły się spadku

Wydziedziczenie

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Niegodność dziedziczenia

 Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego;

4) uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową;

5) uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.

Odrzucenie spadku

W ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania, może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Brak takiego oświadczenia w powyżej wskazanym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zrzeczenie się spadku

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.  Zrzeczenie się dziedziczenia może być ograniczone do zrzeczenia się tylko prawa do zachowku w całości lub w części.

 

O zachowek należy wystąpić do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce stałego pobytu spadkodawcy. Pozwanym jest spadkobierca, który nabył prawo do spadku z testamentu.

Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu przez sąd.

Kategoria: Aktualności