Kodeks cywilny wymienia kilka rodzajów testamentów, które dzielą się na testamenty zwykłe i specjalne.
W tym miejscu przedstawię tylko dwa z trzech rodzajów testamentów zwykłych:
– testament własnoręczny i
– testament notarialny.
Testament własnoręczny jest to dokument w całości napisany pismem ręcznym przez spadkodawcę, podpisany przez niego i opatrzony datą.
Tak więc nieważny będzie testament:
– napisany na komputerze, nawet przez samego spadkodawcę i jedynie przez niego ręcznie podpisany,
– napisany pismem ręcznym przez inną osobę,
– niepodpisany, nawet jeśli został własnoręcznie spisany przez testatora.
Brak daty na testamencie nie powoduje jego nieważności jeśli:
– nie ma wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu,
– nie ma wątpliwości co do treści testamentu,
– nie ma wątpliwości co do wzajemnego stosunku kilku testamentów, w sytuacji kiedy spadkodawca w swoim życiu sporządził więcej niż jeden testament, a ich treść jest znacząco różna.
O czym jeszcze należy pamiętać pisząc testament?
– nie musi on być opatrzony tytułem ”testament”, „moja ostatnia wola” itp. , jednakże taki nagłówek usunie wątpliwości co do tego, czym jest ten dokument,
– treść testamentu powinna być na tyle jasna, żeby nie wywoływała wątpliwości co do osób powołanych do spadku, czyli najlepiej używając imion i nazwisk, a nawet dodatkowych określeń jak np. mój wnuk Jan Kowalski, a nie po prostu mój ukochany wnuk (szczególnie jeśli spadkodawca ma więcej niż jednego wnuka), lub sam Jan Kowalski jeśli w kręgu spadkobierców ustawowych jest więc osób tak się nazywających,
– testament może sporządzić tylko jedna osoba, co znaczy, że na przykład małżonkowie nie mogą sporządzić wspólnego testamentu, nawet jeśli ich ostatnia wola jest taka sama,
– testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela,
– spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i poszczególne jego zapisy – stąd tak ważne jest umieszczenie daty na testamencie.
Drugim rodzajem testamentu zwykłego jest testament notarialny. Jest to, jak wskazuje jego nazwa, dokument sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego.
Ma on taką samą moc prawną jak wyżej opisany testament własnoręczny.
Dlaczego więc warto udać się do notariusza?
– Testament taki, na wniosek testatora, notariusz może umieścić w Notarialnym Rejestrze Testamentów, dzięki temu testament taki nie zginie, nie zostanie celowo lub przez przypadek zniszczony lub ukryty przez członków rodziny lub osoby postronne; wpis do Rejestru jest dobrowolny i bezpłatny.
– W przypadku sporu sądowego co do ważności testamentu, notariusz jako świadek w takim postępowaniu, z pewnością potwierdzi pełną świadomość i swobodę testatora przy sporządzaniu dokumentu (w przeciwnym wypadku, tj. gdyby notariusz miał wątpliwość co do tego, czy osoba która żąda dokonania czynności notarialnej jest w pełni świadoma, lub czy nie działa pod wpływem innych osób, powinien odmówić sporządzenia testamentu).
Autor: Jolanta Staszak